Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 9-17 hod.)
Novinky
04.05.2022
Pozastavení e-shopu
Vážení zákazníci, z důvodu velmi častých změn cen, sortimentu a dodacích podmínek ze strany výroců jsme nuceni pozastavit provoz e-shopu na těchto str... číst celé
08.10.2019
Nové Full Spectrum přechodové ND MPTV filtry Schneider
Nové filmařské přechodové filtry Schneider-Kreuznach MPTV Graduated FSND budou dostupné od ledna 2020 v rozměrech 4“x5.65” a 6.6“x6.6” ve variantách s... číst celé
07.10.2019
Workshopy s fotografickými filtry na FOTOŠkoda Fest
Pokud se chcete dozvědět, jak správně a efektivně používat fotografické filtry a jak si nejlépe a nejbezpečněji vyčistit fotoaparát včetně čipu, přijď... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Nepropásněte novinky, akce, workshopy a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme maximálně jednou za měsíc.

Facebook
  1. Úvod
  2. Technická specifikace filtrů Schneider B+W
Technická specifikace filtrů Schneider B+W

Logo B+W Filter

OBROUČKY

Obroučky filtrů B+W jsou vyráběné mosazi. Ta zajišťuje mnohonásobně delší životnost filtru, než hliníková obroučka. Sklo filtru je také v mosazi dokonale uložené, takže je mnohem méně náchylné k prasknutí, například při pádu filtru na zem. Mosazná obroučka se díky své samomazné funkci nezakousne do závitu objektivu, takže nehrozí jeho poškození.

výroba mosazné obroučky filtrů Schneider B+W

výroba mosazné obroučky Schneider B+W probíhá s maximální přesností na gigantických frézách

F-PRO

Standardní mosazná obroučka doporučovaná pro objektivy od ohniska 28 mm. Funguje ale bez vinětace i s některými objektivy 17mm. U běžných filtrů přesahuje obroučka objektiv o 4,5mm, u otočných filtrů o 6,7mm. Používá se pro všechny typy filtrů. Vyrábí se v průměrech od 37 mm do 122 mm.

XS-PRO DIGITAL

Novinka v obroučkách B+W jejíž vývoj trval 4 roky. Momentálně nejnižší obroučka na světě s plnohodnotným předním závitem pro uchycení dalších filtrů, krytek a ostatního příslušenství. Díky dokonalému uložení se může použít špičkové optické sklo Schott ve stejné tloušťce, jako u standardní obroučky F-PRO. Není nutné používat

chemicky tvrzené sklo, které má horší optické vlastnosti. U pevných filtrů přesahuje obroučka hranu objektivu pouze o 3,3mm, u polarizačních filtrů 4,2mm. Používá se u filtrů UV MRCnano, Polarizační Cirkulární Kaesemann HTC MRCnano, 007 CLEAR MRCnano a ND Vario MRCnano. Vyrábí se v průměrech od 30,5 mm do 86 mm.

SLIM

Nízká obroučka pro širokoúhlé objektivy bez předního závitu, která se již nevyrábí a byla nahrazena obroučkou XS-Pro Digital.

ANTIREFLEXNÍ VRSTVY

Antireflexní vrstvy jsou napařené kovy nebo oxidy kovů, které se ve vakuu nanesou v dokonale čistém prostředí na povrch skla. Některé filtry, například infračervené, se vkládají do ovrstvovací pece až 40x. Schneider zvládnul dokonale antireflexní
vrstvy už v devadesátých letech. Stejné vrstvy, které se používají na těch nejlepších objektivech na
světě, se používají i na filtrech B+W. V Kreuznachu však šli s vývojem ještě dál a k dokonalým

antireflexním vrstvám přidali u filtrů B+W ještě vrstvu ochrannou, která chrání filtr před prachem, odřením, znečištěním mastnotou, vlkostí.
Antireflexní vrstvy výrazně zvyšují optickou kvalitu i toho nejlepšího skla. Svým složením zabraňují světlu, aby se od povrchu skla odráželo, ale naopak aby jím beze změny prošlo. Čistým optickým sklem neprojde asi 9% světla, které se odrazí zpět. Odrazy světla mají vliv nejen na prodloužení expozice, ale také výrazně snižují ostrost a kontrast snímku. Paprsky vzniklé odrazy a odlesky světla způsobují na fotografii závoj a tzv. duchy. Jedna antireflexní vrstva sníží odraz světla asi na polovinu, ale jen v určité části barevného spektra. Opravdovým mistrovstvím v antireflexních vrstvách je vícenásobné ovrstvení povrchu skla, takzvaný multicoating ( MC ). Na sklo se napařují různé látky tak, aby světlo procházelo sklem co nejlépe, a to stejně v celé šíři viditelného spektra. Jinak dochází k barevnému posunu, tzv. color shiftu. Vrcholem mistrovství antereflexních vrstev jsou vrstvy MRCnano používané na filtrech v nejtenších obroučkách XS-PRO Digital.

antireflexní vrstvy Schneider B+W filtrynapařování antireflexních vrstev ve vakuu

 

E

Nejnovější ovrstvení skla z laboratoří Schneider Kreuznach. Jen jedna dokonale vyvážená antireflexní vrstva z každé strany skla má dostatečný antireflexní účinek pro běžnou práci. Doporučené hlavně pro fotografování v interieru.

MRC

Sedm antireflexních vrstev plus jedna ochranná z každé strany skla zajišťují vynikající průchod světla sklem filtru. Poslední vrstva navíc chrání povrch skla před nečistotami, vlhkostí a významně prodlužuje životnost filtru.

MRCnano

Revoluční vrsty B+W s poslední krycí nano vrstvou, která je nepřilnavá, takže je na ni obtížné udělat otisk prstu nebo čáru lihovým fixem. Veškeré znečištění se snadno odstraní suchou cestou mikrovláknovým hadříkem. Vzhledem k mnohem vyšší přilnavosti okolí oproti B+W MRCnano vrstvě se může hovořit o samočistícím efektu vrstvy.

POLARIZAČNÍ FILTRY

Käsemann (Kaesemann)

Erwin Käsemann vynalezl v padesátých letech technologii zatmelení polarizační fólie mezi dvě skla a
umožnil tak použití polarizačního filtru na objektivu. Jím použité materiály dodnes nebyly překonány. Polarizační filtr typu Käsemann (dříve se udávalo „polarizační filtr podle Käsemanna“) mávysoceúčinnoupolarizačnífóliizatmelenoupřírodnípryskyřicí,kterájeodolnáprotiplísním.Vkombinacisčerným antireflexním utěsněním hrany filtru proti vlhkosti je tak polarizační filtr Käsemann vhodný do vlhkého prostředí a na cesty. Filtr B+W Käsemann je po zatmelení fólie mezi skla ještě znovu broušen a leštěn, a tím je dosaženo dokonalé planparalelnosti optické soustavy.

HTC

Nejnovější polarizační filtry s vysoce transparentní fólií, blokují maximálně 0,8 clony. Tato fólie se nyní používá u všech polarizačních filtrů Käsemann.

NEUTRÁLNĚ ŠEDÉ FILTRY

Nejnovější řada Schneider B+W ND filtrů 8xx
Německá firma Schneider Kreuznach uvedla na trh nové absolutně neutrální šedé filtry 802, 803, 806 a 810. Schneider využívá japonské technologie nanášení tří různých vrstev oxidů ve vakuu na povrch opticky dokonalého skla Schott. Kombinace těchto vrstev zajišťuje dokonalé neutrální podání barev, kterého nelze dosáhnout pomocí dříve používaného probarveného skla.

 


Filtry se vyrábějí jak klasické kulaté šroubovací ve všech běžných průměrech od 30,5 mm do 95 mm, tak formátové 100x100x2 mm. Šroubovací filtry mají extrémně tenkou mosaznou obroučku XS-Pro, která na rozdíl od filtrů "slim" má plnohodnotný přední závit, a přesto přesahuje okraj objektivu pouze o 3,4 mm. Filtry tak nevinětují ani na extrémně širokoúhlých objektivech.
Pevná mosazná obroučka zajišťuje dokonalé uložení skla bez jakéhokoliv pnutí. Sklo je tak velmi odolné proti rozbití a uchovává si dlouhodobě svou optickou kvalitu.

Všechny filtry B+W řady 8XX mají 16 vyvážených antireflexních vrstev MRCnano bez jakéhokoliv posunu barev, tzv. colorshiftu. Kvalitní antireflexní vrstvy jsou v dnešní době aktuálnější, než kdy před tím. Tím, jak roste rozlišení fotoaparátů, rostou i nároky na kvalitu optiky. Filtr je první článek v optické soustavě, na který dopadá světlo. Pokud je filtr nekvalitní, ani sebelepším objektivem neuděláte ostrou fotku bez závoje. Zvláště jsou tyto nectnosti patrné při kombinaci více filtrů. Přitom nejlepší záběry vody často vznikají kombinací šedého neutrálního, polarizačního a přechodového filtru.
Poslední nano vrstva je naprosto nepřilnavá pro prach, otisky prstů, kapky vody... Filtr tak zůstává sám od sebe čistý a jakákoliv případná nečistota nebo kapky se velmi snadno odstraní. To ocení hlavně fotografové vodních toků a vodopádů, kde se tyto filtry využívají nejčastěji.

NEUTRÁLNĚ ŠEDÝ FILTR ND-VARIO

ND-Vario

Šedý neutrální filtr originální konstrukce Schneider Kreuznach, blokuje světlo 1-5 clon. Univerzální filtr pro reportáže nebo na cesty. Ideální pomocník pro filmaře.

Schneider B+W ND Vario

Nepropásněte novinky, akce, workshopy a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za měsíc.
Nejčtenější na blogu
Kde nás najdete

Horní Meziříčko 28

37853 okr. Jindřichův Hradec

Map
Kontakty
Radek Plíhal
Radek Plíhal
(Po-Pá, 9-17 hod.)
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz